Blog

Czy dziecko może nauczyć się czytać samo? | Agnieszka Basta

Szybkie zwiększenie potencjału dziecka – fizycznego i intelektualnego – to marzenie każdego rodzica. Na szczęście osiągnięcie tego celu jest łatwiejsze, niż się wydaje – wystarczy poświęcić codziennie 5-10 minut na naukę. Małe dzieci, zwłaszcza niemowlęta, mają niezwykłą zdolność do przyswajania wiedzy – są niczym urodzeni geniusze, zdolni do nieograniczonego rozwoju. To jak gąbka, która chłonie informacje, gotowa przyswoić każdy język i nabyć wszelką umiejętność.

Glenn Doman odkrył, że noworodki naturalnie korzystają głównie z prawej półkuli mózgu, odpowiedzialnej za pamięć fotograficzną i gromadzenie ogromnej ilości informacji, dlatego tak ważne jest szybkie oswajanie dziecka ze słowami i obrazami tych słów już od najmłodszych lat.

Od samego początku życia dzieci pragną i powinny się rozwijać fizycznie. Dążenie do przetrwania jest ich silnym instynktem, dlatego potrzeba ruchu jest w nich bardzo silna i nie powinna być ograniczana. Najważniejszym elementem tej metody jest wolność rozwoju fizycznego, swoboda ruchu.

Z tego odcinka dowiesz się, jak nauczyć dziecko czytać jak najwcześniej, a dokładniej jak umożliwić dziecku naukę czytania jak najwcześniej, ponieważ, jak zaznacza Agnieszka – to nie rodzic uczy czytać – dziecko uczy się samo. Rodzic tylko otacza słowami, a ono samo chłonie informacje bez większego wysiłku.