Blog

Widzieć świat inaczej | Maria Dąbrowska-Jędral

W dzisiejszym odcinku, Maria Dąbrowska-Jędral wprowadzi nas w świat ludzi ze spektrum autyzmu. Maria jest matką dziecka, które otrzymało diagnozę autyzmu w wieku dwóch lat. Wiele osób odrzucało jej podejrzenia, co prowadziło do późnej diagnozy z powodu obaw rodziców.

Sonia zetknęła się już z autyzmem podczas prowadzenia badań na temat dwujęzyczności zamierzonej. Kiedy wiele osób wtedy mówiło jej, że nauka kilku języków we wczesnym wieku zaburza rozwój dziecka. Natomiast obie ekspertki twierdzą, że nauka języków jest wręcz wskazana w tak młodym wieku. Sonia tłumaczy, że polscy logopedzi tak twierdzą, ponieważ Polska jest mono-lingwistycznym krajem, podczas gdy w innych krajach jest to całkowicie normalne.

Maria, jako lekarz, ekspert i matka dziecka z autyzmem, opowiada o tym, jak szkodliwe jest traktowanie ludzi z autyzmem jak kosmitów, zważywszy na różnorodność spektrum autyzmu, gdzie objawy u każdej osoby manifestują się inaczej. Jak więc rozpoznać autyzm? Występuje triada objawów, obejmujących między innymi ukierunkowane zainteresowania oraz trudności w komunikacji i relacjach społecznych. Jednakże, w praktyce, wygląda to inaczej. Trudna diagnoza i wrzucanie wszystkich do „jednego worka” jest krzywdzące dla każdej osoby cierpiącej na tę chorobę. Nawet osoby z wysoko funkcjonującym autyzmem, które pozornie zachowują się normalnie i są samodzielne, jednak toczą walkę ze sobą każdego dnia. Wszyscy powinniśmy brać pod uwagę, że ludzie ze spektrum autyzmu widzą i rozumieją nasz świat trochę inaczej. Z drugiej strony, oni też powinni zrozumieć, jak są w stanie funkcjonować w tym świecie. Niestety wymaga to pracy i dużo wyrozumiałości z obu stron. Dobrym przykładem jest podawanie dłoni – tak z pozoru oczywista i odruchowa rzecz dla niektórych może się okazać wyzwaniem.

Ktoś może potrzebować laski lub ortezy do codziennego funkcjonowania, a ktoś inny może potrzebować, aby pewne granice nie zostały naruszone. Maria opowiada, że na przykład w wielkich metropoliach jest więcej miejsc przystosowanych do osób ze spektrum, to jednak duże miasto może być wyzwaniem sensorycznym. Z kolei społeczność z mniejszych miejscowości podchodzi bardziej ludzko, ale więcej rzeczy ich dziwi. Eksperci powtarzają, że najważniejsze jest edukowanie się w tych tematach. Często zadawanie pytań wiąże się ze strachem, ale w tej sytuacji jest to konieczne, aby dowiedzieć się istotnych informacji.

Jak rodzice reagują na wiadomość o diagnozie? Bardzo często niestety rodzice ukrywają ten fakt przed przyjaciółmi i rodziną. Natomiast nasza ekspertka Maria tłumaczy, że nie powinniśmy winić rodziców, ponieważ jest to ogromne przeżycie. Ważne jest, aby rodzice byli w dobrym stanie psychicznym, ponieważ w ten sposób najlepiej pomagamy swoim dzieciom (z autyzmem, czy bez).