Blog

Jak STWORZYĆ dobry ZESPÓŁ? 4 role jakie pełnimy w grupie.

W dzisiejszym odcinku Sonia Szramek-Karcz opisze i opowie o 4 ważnych rolach, jakie pełnią ludzie w grupach lub zespołach. Co może nam jako odbiorcom dać taka wiedza? Właśnie na to pytanie odpowie dzisiaj Sonia, pokazując nam, jak na podstawie tych ról można stworzyć świetny zespół.

Pierwszą rolą jest inicjator. Jest to osoba, która rzuca pomysły i idee. To ona napędza całą pracę drużyny swoimi nowatorskimi i odważnymi pomysłami.

Druga rola to bloker, i jak sama nazwa wskazuje, jest to osoba, która hamuje inicjatora. 

Te dwie role zawsze się spotykają w zespołach. Muszą one się nauczyć współpracować i uzupełniać, aby coś wyszło z ich współpracy. Choć bloker z pozoru jest postrzegany jako negatywna rola, to właśnie często on ratuje różne projekty od upadku. Inicjatora można porównać do pedału gazu, a blokera do hamulca – bez tych dwóch elementów auto nie jest w stanie poprawnie funkcjonować. Można by pomyśleć, że idealny zespół to taki składający się z samych inicjatorów. Naturalną koleją rzeczy jednak jest to, że prędzej czy później jeden z inicjatorów w końcu przyjmie rolę blokera.

Ostatnie dwie role to poplecznik i obserwator. Poplecznik na zmianę popiera stronę blokera i inicjatora. Obserwator, z kolei po prostu przygląda się całej sytuacji z boku.

Kluczem do efektywnej współpracy w każdym zespole jest akceptacja każdej z tych ról. Najważniejsza w zespole jest harmonia i równowaga między rolami i członkami zespołu. Można ją osiągnąć poprzez odpuszczenie sobie zmieniania ról członków zespołu. Ponieważ one zawsze będą istnieć, a próba ich wyeliminowania zaburzy cały zespół.