SONIZM to postawa życiowa (promowana przez projekt Planeta Soni), która dzięki zwróceniu się ku sobie i swoim myślom pozwala na powrót do zdrowia, życiowej równowagi, poprawy relacji z samym sobą i innymi. Co ważne, sonizm to praca z sobą przy jednoczesnym pozostawaniu pod opieką lekarzy i specjalistów, jeśli sytuacja tego wymaga.

.

Fundamentem sonizmu jest afirmacja:

“Ta afirmacja stanowi esencję moich myśli, słów i działań; przyniosła zdrowie mnie i moim bliskim; otworzyła oczy i serce na nowe możliwości; dodała sił i wiary w siebie, w ludzi i świat oraz napełniła każdy mój dzień światłem i radością. To najsilniejsza afirmacja, jaką kiedykolwiek poznałam (…).
Te trzy zdania współrzędne bezspójnikowe modyfikują życie, stosunek do siebie, ludzi i świata, a to, jak pokazują badania (Porges, 2018, 2021), jest kluczowe dla regulacji funkcjonowania nerwu błędnego, a więc i dla długiego, zdrowego i szczęśliwego życia. Tytułowa afirmacja powtarzana jak mantra pozwala podejmować dobre decyzje i realizować marzenia. Umożliwia nabranie potrzebnego dla zdrowia dystansu, ułatwia wybaczanie sobie i innym, pozwala lepiej zrozumieć otoczenie. A należy pamiętać, że – jak pokazują badania przeprowadzone na Harvard University (2017) – dobre relacje z sobą, ludźmi i światem są nieodzowne dla długiej, zdrowej i szczęśliwej egzystencji.”

Szramek-Karcz Sonia, 2023:37-38, Kocham siebie, kocham ludzi, kocham świat. Teoria poliwagalna stosowana.

.